Cat te costa pe an sa detii un apartament in 2026

Raspuns scurt: Un apartament de doua camere intr-un oras ca Buzau sau Focsani costa intre 5.500 si 9.800 de lei pe an ca sa-l detii, adica 456–813 lei pe luna. Surpriza: impozitul reprezinta doar 7–10% din total, chiar si dupa majorarea din 2026. Utilitatile si intretinerea inseamna 85–90%.
Toata lumea a vorbit despre impozitul care s-a dublat in 2026. Aproape nimeni nu a pus cifra in context. Am facut noi calculul complet, componenta cu componenta, pentru un apartament tipic din zona noastra.
Rezultatul schimba putin discutia.
Componentele, una cate una
Impozitul pe cladire
Pentru un apartament de 60 mp utili in Buzau, zona B, construit in anii '80: circa 621 de lei pe an in 2026, fata de circa 248 in 2025. La Focsani, unde cota locala e 0,1% in loc de 0,12%, in jur de 540 de lei.
Cresterea vine din trei surse: valoarea unitara a urcat de la 1.492 la 2.677 de lei pe metru patrat, reducerea de vechime de 10% pentru cladirile de 30–50 de ani a fost eliminata definitiv, iar reducerea de 0,10 la coeficient pentru blocurile cu peste 3 niveluri a disparut si ea.
Bonificatia de pana la 10% pentru plata integrala pana pe 31 martie ramane. La Focsani este de 10% pentru persoane fizice.
Asigurarea obligatorie PAD
| Tip de locuinta | Prima anuala | Suma asigurata |
|---|---|---|
| Structuri din beton armat, metal, lemn, pereti din caramida arsa | 130 lei | 100.000 lei |
| Structuri din caramida nearsa sau materiale netratate | 50 lei | 50.000 lei |
Valorile sunt neschimbate din 2023 si acopera exclusiv cutremur, inundatii naturale si alunecari de teren. Nu acopera incendiu, furt sau inundatie de la vecin. Amenda pentru lipsa politei este de 100–500 de lei.
Asigurarea facultativa
De la 150 de lei pe an pentru un apartament standard, cu un interval uzual de 250–1.000 de lei. Acopera exact ce PAD-ul nu acopera: incendiu, explozie, furt, avarii la instalatii si, important, raspunderea civila pentru daunele produse vecinilor.
Este componenta pe care majoritatea proprietarilor o sar. O inundare a vecinului de dedesubt costa frecvent mai mult decat zece ani de prima.
Intretinerea la bloc
| Oras | Cost lunar, apartament 2 camere |
|---|---|
| Cluj-Napoca | 600 – 900 lei |
| Iasi | 550 – 800 lei |
| Bucuresti | 450 – 700 lei |
| Timisoara | 450 – 650 lei |
| Craiova | 350 – 550 lei |
| Interval national | 400 – 900 lei |
Componentele: pe persoana — apa, canalizare, salubritate; pe apartament — administrare (60–120 de lei), fond de reparatii, lift, asigurarea blocului; pe consum — incalzire si energie electrica.
In 2026, apa si canalizarea au crescut cu circa 20% la nivel national. Este cresterea care a trecut aproape neobservata, desi are un impact lunar mai mare decat impozitul.
Fondul de reparatii
Recomandarea profesionala pentru blocurile mai vechi de 20 de ani este de minimum 50 de lei pe apartament pe luna. In practica, multi administratori stabilesc contributii simbolice de 10–20 de lei.
Suna bine pana cand vine reparatia capitala. Un acoperis, o coloana sau o fatada se platesc oricum — diferenta e ca, fara fond, se platesc dintr-odata, in rate mari, pe care nu le poti refuza.
Totalul, pus cap la cap
Apartament de doua camere, 60 mp utili, oras de rangul II, zona B, bloc din anii '80.
| Componenta | Minim/an | Maxim/an |
|---|---|---|
| Impozit pe cladire | 540 lei | 621 lei |
| Asigurare obligatorie PAD | 130 lei | 130 lei |
| Asigurare facultativa | 0 lei (optional) | 600 lei |
| Intretinere si utilitati | 4.800 lei | 8.400 lei |
| — din care fond de reparatii | 120 lei | 600 lei |
| TOTAL | circa 5.470 lei | circa 9.751 lei |
| Media lunara | circa 456 lei | circa 813 lei |
Iata contextul care lipseste din toata discutia publica: impozitul pe cladire reprezinta 7–10% din costul anual de detinere. Utilitatile si intretinerea inseamna 85–90%. Chiar si dupa o majorare de 150% a impozitului, componenta dominanta ramane factura lunara. Nu inseamna ca majorarea nu conteaza — inseamna ca perceptia publica este disproportionata fata de impactul real asupra bugetului.
Ce se schimba daca il inchiriezi
La costurile de mai sus se adauga fiscalitatea, iar aici pragurile conteaza enorm.
| Cost suplimentar | Valoare |
|---|---|
| Impozit pe venitul din chirii | 8% efectiv din chiria bruta |
| Contributie de sanatate, daca venitul net depaseste 24.300 lei | 2.430 lei |
| Vacanta locativa, estimare o luna pe an | o doisprezecime din chiria anuala |
| Uzura si reparatii intre chiriasi | 800 – 1.500 lei |
Pentru o chirie de 300 de euro pe luna la Buzau, impozitul inseamna circa 1.469 de lei pe an, fara contributie de sanatate, pentru ca venitul net ramane sub prag. La 500 de euro pe luna, contributia se activeaza si adauga 2.430 de lei dintr-odata.
Randamentul brut de 6,2%, cifra de referinta pentru Buzau, devine realist 4–4,5% net dupa toate acestea.
Casa in loc de apartament
Costurile se restructureaza, nu neaparat scad.
| Apartament 60 mp | Casa circa 120 mp | |
|---|---|---|
| Impozit anual | circa 620 lei | 700 – 900 lei |
| Fond de intretinere la bloc | 120 – 600 lei | 0 |
| Reparatii proprii | marginale | acoperis, fosa, instalatii, curte |
| Incalzire | proportionala cu suprafata | frecvent mai mare, izolatie variabila |
| Deszapezire, intretinere curte | 0 | timp sau bani |
La casa dispare fondul de intretinere, dar apar cheltuielile capitale pe care le suporti singur, integral si cand se intampla. Diferenta reala nu e de suma, ci de previzibilitate.
Cum reduci costul, realist
- Plateste impozitul integral pana pe 31 martie. Bonificatia de pana la 10% e cel mai usor castig disponibil.
- Verifica daca ai dreptul la reducerea de vechime. Cladirile de 50–100 de ani au 15%, cele peste 100 de ani 25%, reintroduse prin OUG 9/2026. Daca ai platit inainte ca primaria sa implementeze ordonanta, ai dreptul la restituire.
- Fa asigurare facultativa. Pare un cost in plus, dar acopera exact scenariile care te pot costa zeci de mii de lei.
- Verifica ce platesti la intretinere. Repartizarea gresita a cheltuielilor comune e mai frecventa decat s-ar crede. Ai dreptul sa ceri lista de calcul.
- Nu taia fondul de reparatii. Este singurul cost din lista care, daca il eviti acum, te costa mai mult mai tarziu.
- Daca inchiriezi, calculeaza pragul contributiei. Diferenta dintre 24.299 si 24.300 de lei venit net este de 2.430 de lei. Merita sa stii exact unde te afli.
Vrei sa stii ce randament net ramane dintr-un apartament?
Facem calculul complet pe un apartament concret — chirie realista pentru zona, toate costurile, toate taxele — si iti spunem ce ramane efectiv la tine. Gratuit.
PRO IMOB Buzau · 0767 123 004 · office@proimob.ro · proimob.ro/contact
Nota: articol informativ, nu consultanta fiscala sau juridica. Pentru situatia ta concreta, verifica la ANAF, la notar sau la un consultant.
Surse
- Legea 239/2025 si OUG 9/2026 — impozitul pe cladiri
- Legea 260/2008, modificata prin Legea 115/2023 — asigurarea obligatorie PAD
- CondoFlow — costurile de intretinere la bloc in 2026, ghid pe orase
- Codul fiscal, art. 83–85 si 170 — impozitarea veniturilor din chirii
- HG 146/2026 — salariul minim brut si plafoanele de contributie
- imo360, via Opinia Buzau — randamentul brut pentru Buzau, 2026
- HCL Buzau 244/2025 si cotele locale din Focsani pentru 2026
Intrebari frecvente
Nu am gasit date publicate specific pentru Buzau. Intervalul national este 400–900 de lei pe luna, iar orasele mici se situeaza de regula in partea de jos a intervalului, comparabil cu Craiova, la 350–550 de lei.









